Genchi Genbutsu, czyli „idź i zobacz na własne oczy” – to jedna z filozofii Toyota Production System. Z tego powodu w ramach programu GST (Global Skill Up Training) Pracownicy Toyoty mają możliwość polecieć na szkolenie do Japonii, gdzie mogą poszerzyć swoje umiejętności poprzez codzienną pracę w tamtejszej fabryce. Takie wyjazdy trwają około 6 miesięcy, a przed rozpoczęciem programu odbywają się lekcje języka japońskiego. Ponadto uczestnicy otrzymują pełne zakwaterowanie oraz przydziela się im na miejscu opiekuna do pomocy. Jednymi z wielu uczestników programu GST są Marta (TMMP-J) oraz Grzegorz (TMMP-W), którzy postanowili podzielić się z Wami swoimi historiami z Kraju Kwitnącej Wiśni.
Toyota AA to pierwszy seryjnie produkowany samochód w historii Toyota Motor Corporation, który w latach 1936-1943 powstał w sumie w 1404 egzemplarzach. Mało kto jednak wie, że w 2023 roku opracowano jeszcze jeden model AA, o nieco mniejszych gabarytach. W naszej fabryce w Jelczu-Laskowicach została złożona replika w skali 1:24 przez naszego kolegę Bartka, z myślą o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W ten sposób została napisana wyjątkowa historia ze wspaniałym finałem, która już na stałe zapisała się na kartach historii naszej firmy.
Od dłuższego czasu na rynku automotive występują duże wahania produkcji, co wymaga od firm sporej elastyczności. W Toyocie działamy zgodnie z zasadą „just in time”, czyli chcemy wytwarzać dokładnie tyle produktów, ile jest w danym momencie potrzebnych. To jednak oznaczałoby nieustanne wahania w obszarze produkcyjnym, a przecież drugą ważną zasadą jest „heijunka”, czyli wyrównywanie produkcji, by proces był jak najbardziej stabilny. Jak to pogodzić? Rozwiązaniem jest tzw. build ahead. Tylko co to właściwie oznacza? Więcej na ten temat opowiada Jordan wraz ze swoim zespołem: Jarkiem, Dominikiem i Krzysztofem!
Dzień Odlewnika (10 grudnia) zbliża się wielkimi krokami. Czy wiecie, że w fabrykach Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach mamy Działy Odlewni? Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć Wam, jak wygląda praca w „toyotowych” odlewniach, jakie produkty tam powstają i…z jakimi stereotypami spotykali się bohaterowie tego tekstu.
W fabrykach TOYOTY kładziemy nacisk na autorską filozofię firmy, znaną na całym świecie jako System Produkcyjny Toyoty, czyli TPS (Toyota Production System). Ale co dokładnie kryje się pod tymi trzema literami? Pewnego dnia w naszych głowach narodziła się myśl, że jako pracownicy Toyota Motor Manufacturing Poland chcemy mieć nasze własne opracowanie TPS. Tak narodził się Projekt LATO – Letnia Akademia Toyoty, czyli cykl edukacyjny poświęcony Toyota Production System, oparty na doświadczeniach z naszych fabryk w Jelczu-Laskowicach i Wałbrzychu. Stworzyliśmy więc cykl publikacji, które mogliście czytać na naszym LinkedInie, pracowniczym Instagramie oraz profilach Facebookowych fabryk w Jelczu i Wałbrzychu. Niestety lato dobiegło końca, a wraz z nim nasz projekt. Niemniej jednak to nie koniec naszej podróży przez świat Toyota Production System. Zapraszamy na podsumowanie naszego cyklu LATO!
We wrześniu odbył się Collab Hackathon, konkurs łączący dziedziny biznesu i programowania, przeznaczony dla pracowników europejskich oddziałów Toyoty. W czasie wydarzenia zadaniem dziesięciu pięcioosobowych drużyn jest opracowanie i przedstawienie prototypu odpowiadającego na prawdziwe wyzwanie biznesowe firmy. W tym roku podjęła je drużyna Mighty Aardvarks w składzie: Andrzej, Jan, Wojciech, Jakub oraz Bogusław z naszego zakładu w Jelczu-Laskowicach. Jakie są rezultaty ich wystąpienia? Z czym się zmierzyli? I czy chcieliby to za rok powtórzyć? Na wszystkie te pytania odpowiedzą Wam sami!
Kim są członkowie zespołu Toyoty? Jaka droga zaprowadziła ich do firmy? I co jest ich największą pasją? Naszą organizację tworzy duży zespół, który do opowiedzenia ma jeszcze więcej fascynujących historii. Niektóre z nich można było przeczytać w ramach serii Ludzie Toyota Way, publikowanej w naszych mediach społecznościowych.
Każdy z nas żyje pośród lokalnej społeczności – i chcemy się angażować w jej sprawy! Taką działalność wspomaga m.in. program wolontariatu „PoMOC z Toyoty”, który funkcjonuje w naszej firmie już od kilkunastu lat. Na czym polega? Jakie projekty udało się w jego ramach zrealizować? I jakie wyzwania stawia przed nami aktywność wolontariacka? O tym opowiadają Piotr, Ania, Jacek, Wiola i Magda.
Co zrobić z resztek jedzenia? Na przykład danie z książki kucharskiej stworzonej przez zespół Toyoty
Food waste to zagadnienie, z którym mierzy się większość z nas. Co zrobić z resztkami wędlin zalegającymi w lodówce? Czy wielki kopiec ziemniaków pozostałych z obiadu da się przerobić na ciekawe danie dla całej rodziny? I jak sprawić, by warzywa „drugiej świeżości” znów stały się apetyczne? W Toyocie znaleźliśmy na to sposób i wspólnie stworzyliśmy książkę kucharską, która pomaga nam wzajemnie inspirować się w poszukiwaniu kulinarnych rozwiązań w duchu zero waste.