Wałbrzyska Rada Kobiet, czyli nasza koleżanka z Toyoty opowiada o swojej aktywności społecznej
W Toyocie codziennie doskonalimy nasze kompetencje i wspieramy się wzajemnie w pracy. A po godzinach? Jesteśmy zbiorem zróżnicowanych osobowości i realizujemy się w różnych dziedzinach. Przykładowo – nasza koleżanka Marta kilka miesięcy temu została przewodniczącą Wałbrzyskiej Rady Kobiet. O tym, czym się zajmuje ta grupa oraz w jaki sposób doświadczenie pracy w Toyocie przygotowało ją do tej roli, opowiada w swojej relacji.
Marta: Na każdym moim wystąpieniu podkreślam, gdzie pracuję
Minęło 5 miesięcy od mojego powołania do Wałbrzyskiej Rady Kobiet. Często słyszę pytania: jesteś przewodniczącą w Radzie Kobiet? Czyli co robisz? Jesteś radną czy kim? A dostajesz za to pieniądze? 😉 Taka rada jest tylko w Wałbrzychu?
Na początek kilka faktów
→ Wałbrzyska Rada Kobiet pełni wobec władz miasta funkcję doradczo-opiniującą w sprawach ukierunkowanych na działania na rzecz kobiet. Zajmujemy się wszystkimi sprawami mającymi wpływ na życie kobiet w naszym mieście, wspieramy je i proponujemy konkretne zmiany.
→ Jest to funkcja społeczna, nie pobieram za to żadnego wynagrodzenia.
→ Obecnie w Polsce mamy 27 rad, spotykamy się na ogólnopolskich kongresach.
Co do tej pory zrobiła WRK?
Jest się czym pochwalić. 😊 Na wniosek WRK na sesji Rady Miasta został przyjęty apel o niestosowaniu mowy nienawiści w przestrzeni publicznej oraz wprowadzeniu akcji społecznej #Wałbrzychszanuje. Po co taka akcja? Bo Wałbrzych jest różnorodny. Nie jest już monochromatyczną górniczą miejscowością. Tworzenie inkluzywnego miasta to cel naszej akcji. Miasta, które nie ma barier, które pozwala na włączenie każdego człowieka. Miasta, gdzie każdy czuje się szanowany takim, jakim jest, gdzie wszyscy są ważni, bo coś wnoszą. Jednym z pierwszych działań było objęcie matronatem wydarzenia finału projektu Seniorzy i Rock & Roll!
Dodatkowo, razem z innymi radami, spotykamy się, aby dzielić się dobrymi praktykami, wymieniamy się doświadczeniami i tworzymy rozwiązania spójne dla wszystkich rad w Polsce. Między innymi po wrześniowym II Ogólnopolskim Forum Rad Kobiet, które odbyło się w Słupsku, wróciłyśmy w głowami pełnymi pomysłów i inspiracji do działania.
Mamy moc!
Naszymi aktywnościami mogłam się również podzielić podczas XIV Kongresu Kobiet we Wrocławiu, gdzie odbył się specjalny panel dotyczący rad kobiet. Na spotkanie przyszło mnóstwo kobiet chcących zakładać rady w swoich regionach – to dodało nam skrzydeł! Nigdy bym także nie przypuszczała, że będę występować na jednej konferencji razem z profesorem Adamem Bodnarem – byłym rzecznikiem Praw Obywatelskich. Na konferencji Standard minimum praw człowieka w polskim samorządzie organizowanej przez Stowarzyszenia Arteria oraz Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania działającej w Związku Miast Polskich opowiadałam o tym, jak ogromny wpływ mają nasze działania na lokalne samorządy. To, co wydarzyło się po tej konferencji, przeszło moje oczekiwania. Dostałam mnóstwo wiadomości z całej Polski z prośbą o podzielenie się uchwałą, którą wprowadziliśmy w Wałbrzychu (apel o niestosowaniu mowy nienawiści w przestrzeni publicznej). WOW – aż chciało mi się śpiewać… Mam tę MOC! 😉
Ostatnio na zaproszenie Saksońskiej Rady Kobiet (Landesfrauenrat Sachsen e.V.), miasta Lipsk oraz Polskiego Instytutu w Berlinie (Polnisches Institut Berlin) brałam udział w polsko-niemieckiej konferencji dotyczącej realizacji Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Lipsku. To była bardzo ważna konferencja z perspektywy Wałbrzycha, który w 2021 również podpisał Kartę i obecnie pracuje nad stworzeniem planu działań, który w wielu obszarach będzie pokrywał się ze strategią #Wałbrzychszanuje.
Przestrzeń dla kobiet
I na koniec troszkę lukru. 😉 Ale jak najbardziej zasłużonego! To, że udaje mi się wprowadzać takie rozwiązania dla społeczności lokalnej, ma miejsce dzięki dwóm czynnikom:
- Po pierwsze TMMP – to tu zdobyłam doświadczenie i wiedzę, jak wprowadzać strategię różnorodności. Na każdym moim wystąpieniu i spotkaniu podkreślam, gdzie pracuję, i opowiadam, jak bardzo przyjaznym miejscem pracy dla kobiet jest nasza firma.
- Po drugie wałbrzyski samorząd – mogę liczyć na pełne poparcie działań przez naszą wiceprezydent Wałbrzycha panią Sylwię Bielawską. Otrzymuję to wsparcie zawsze, co ma szczególne znaczenie, ponieważ tylko dzięki spójnym działaniom możemy sprawić, że Wałbrzych będzie miastem w pełni przyjaznym dla KOBIET!